Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C101JB5NNNC
CL05C101JB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C101JB5NNNC
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C101JB5NNNC.pdf
Availability of CL05C101JB5NNNC
QUANTITY
CL05C101JB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C101JB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05C101JB5NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C101JB5NNNC
Related LinksCL05C10, CL05C101JB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C101JB5NNNC Details Description
Related parts for CL05C101JB5NNNC
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1747MHZ 0805 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD ADAPTER SER GLCD 128X64 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
SOCKT ASSY VERT DDR3 PF 240POS L datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf