Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C120JB5NCNC
CL05C120JB5NCNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C120JB5NCNC
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C120JB5NCNC.pdf
Availability of CL05C120JB5NCNC
QUANTITY
CL05C120JB5NCNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C120JB5NCNC
Internal Part NumberEIS-CL05C120JB5NCNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)