Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C240JB5NNNC
CL05C240JB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C240JB5NNNC
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C240JB5NNNC.pdf
Availability of CL05C240JB5NNNC
QUANTITY
CL05C240JB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C240JB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05C240JB5NNNC
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C240JB5NNNC
Related LinksCL05C24, CL05C240JB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C240JB5NNNC Details Description
Related parts for CL05C240JB5NNNC
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
LABEL LPAX DEGREES KELVIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 63A 277VAC datasheet.pdf