Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C270JB5NCNC
CL05C270JB5NCNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C270JB5NCNC
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C270JB5NCNC.pdf
Availability of CL05C270JB5NCNC
QUANTITY
CL05C270JB5NCNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C270JB5NCNC
Internal Part NumberEIS-CL05C270JB5NCNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C270JB5NCNC
Related LinksCL05C27, CL05C270JB5NCNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C270JB5NCNC Details Description
Related parts for CL05C270JB5NCNC
CONN RECEPT HOUSING 16POS CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 144MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD LITE 6LEDS CIR 3000K NO OPT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf