Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C6R2CB5NNNC
CL05C6R2CB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C6R2CB5NNNC
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C6R2CB5NNNC.pdf
Availability of CL05C6R2CB5NNNC
QUANTITY
CL05C6R2CB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C6R2CB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05C6R2CB5NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C6R2CB5NNNC
Related LinksCL05C6R, CL05C6R2CB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C6R2CB5NNNC Details Description
Related parts for CL05C6R2CB5NNNC
RES 464K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC PLAD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6.1A 19.5 MOHM datasheet.pdf
26 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf