Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C8R2CB5NNNC
CL05C8R2CB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C8R2CB5NNNC
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C8R2CB5NNNC.pdf
Availability of CL05C8R2CB5NNNC
QUANTITY
CL05C8R2CB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C8R2CB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05C8R2CB5NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C8R2CB5NNNC
Related LinksCL05C8R, CL05C8R2CB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C8R2CB5NNNC Details Description
Related parts for CL05C8R2CB5NNNC
IC REG LDO 4.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.1A 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RP-SMA PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
KNOB FLUTED 2.375" ALUMINUM datasheet.pdf