Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05CR75CB5NNNC
CL05CR75CB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05CR75CB5NNNC
Brief Description
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05CR75CB5NNNC.pdf
Availability of CL05CR75CB5NNNC
QUANTITY
CL05CR75CB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05CR75CB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05CR75CB5NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05CR75CB5NNNC
Related LinksCL05CR7, CL05CR75CB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05CR75CB5NNNC Details Description
Related parts for CL05CR75CB5NNNC
RES 1.1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE D 28POS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf
RES SMD 835 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf