Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10A475MO8NNNC
CL10A475MO8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10A475MO8NNNC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
CL10A475MO8NNNC.pdf
Availability of CL10A475MO8NNNC
QUANTITY
CL10A475MO8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10A475MO8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10A475MO8NNNC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10A475MO8NNNC
Related LinksCL10A47, CL10A475MO8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10A475MO8NNNC Details Description
Related parts for CL10A475MO8NNNC
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 5% 3W 2728 datasheet.pdf
INSER TOOL SEC-LOC TAB 3 4 5 6P datasheet.pdf
D SUB TOP ENTRY METAL HOOD 50 PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
TERM SPLICE INS 4.0" datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7S RADIAL datasheet.pdf