Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B105KA8NFNC
CL10B105KA8NFNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B105KA8NFNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B105KA8NFNC.pdf
Availability of CL10B105KA8NFNC
QUANTITY
CL10B105KA8NFNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B105KA8NFNC
Internal Part NumberEIS-CL10B105KA8NFNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10B105KA8NFNC
Related LinksCL10B10, CL10B105KA8NFNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10B105KA8NFNC Details Description
Related parts for CL10B105KA8NFNC
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
TRANSDCR VLTAGE 0-50VAC TRUE RMS datasheet.pdf
DUMMY MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR UCD31380 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf