Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B105KP8NNNC
CL10B105KP8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B105KP8NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B105KP8NNNC.pdf
Availability of CL10B105KP8NNNC
QUANTITY
CL10B105KP8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B105KP8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10B105KP8NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10B105KP8NNNC
Related LinksCL10B10, CL10B105KP8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10B105KP8NNNC Details Description
Related parts for CL10B105KP8NNNC
IC MIFARE READER 32SO datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 4.70 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 19.3K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 2.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf