Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B473KB8NNNC
CL10B473KB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B473KB8NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B473KB8NNNC.pdf
Availability of CL10B473KB8NNNC
QUANTITY
CL10B473KB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B473KB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10B473KB8NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10B473KB8NNNC
Related LinksCL10B47, CL10B473KB8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10B473KB8NNNC Details Description
Related parts for CL10B473KB8NNNC
IC DIFF BUS TRANSCEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING 46POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf