Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C102JB8NNNC
CL10C102JB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C102JB8NNNC
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C102JB8NNNC.pdf
Availability of CL10C102JB8NNNC
QUANTITY
CL10C102JB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C102JB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10C102JB8NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C102JB8NNNC
Related LinksCL10C10, CL10C102JB8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C102JB8NNNC Details Description
Related parts for CL10C102JB8NNNC
RES SMD 23.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
INDICATOR SQ WHITE LED WHITE CAP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
CABL BNC ST PLUG-PLUG RG59 1200" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 13A TO-220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 16FT CABLE datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 100MA USC datasheet.pdf