Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C160JB8NNNC
CL10C160JB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C160JB8NNNC
Brief Description
CAP CER 16PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C160JB8NNNC.pdf
Availability of CL10C160JB8NNNC
QUANTITY
CL10C160JB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C160JB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10C160JB8NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C160JB8NNNC
Related LinksCL10C16, CL10C160JB8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C160JB8NNNC Details Description
Related parts for CL10C160JB8NNNC
CONN EDGECARD 122PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.20 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 845 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED IND LIGHT SS RED 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
DSUB 9 M SOD M3 CLIN G TIN datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf