Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C181JB81PNC
CL10C181JB81PNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C181JB81PNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C181JB81PNC.pdf
Availability of CL10C181JB81PNC
QUANTITY
CL10C181JB81PNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C181JB81PNC
Internal Part NumberEIS-CL10C181JB81PNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAuto Grade MLCC
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C181JB81PNC
Related LinksCL10C18, CL10C181JB81PNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C181JB81PNC Details Description
Related parts for CL10C181JB81PNC
RES SMD 17.4 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT .156 KK SERIES 3 CIRC RAMP datasheet.pdf
IDC BULBHOLDER ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 110MA 29.9 OHM TH datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A SMAM datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf