Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C270GB8NNNC
CL10C270GB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C270GB8NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C270GB8NNNC.pdf
Availability of CL10C270GB8NNNC
QUANTITY
CL10C270GB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C270GB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10C270GB8NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C270GB8NNNC
Related LinksCL10C27, CL10C270GB8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C270GB8NNNC Details Description
Related parts for CL10C270GB8NNNC
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 13 POS .236 SMD datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC DVI/HDMI MUX/DEMUX 48BQSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf