Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C470JB81PNC
CL10C470JB81PNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C470JB81PNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C470JB81PNC.pdf
Availability of CL10C470JB81PNC
QUANTITY
CL10C470JB81PNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C470JB81PNC
Internal Part NumberEIS-CL10C470JB81PNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAuto Grade MLCC
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C470JB81PNC
Related LinksCL10C47, CL10C470JB81PNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C470JB81PNC Details Description
Related parts for CL10C470JB81PNC
CONTACT SKT CRIMP 20-24AWG SILVR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 90A TO-264AA datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 20A ITO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf