Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C471JB8NCNC
CL10C471JB8NCNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C471JB8NCNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C471JB8NCNC.pdf
Availability of CL10C471JB8NCNC
QUANTITY
CL10C471JB8NCNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C471JB8NCNC
Internal Part NumberEIS-CL10C471JB8NCNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C471JB8NCNC
Related LinksCL10C47, CL10C471JB8NCNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C471JB8NCNC Details Description
Related parts for CL10C471JB8NCNC
TAPE CLEAR ANTISTATIC 72YDS 1/2" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 80 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 8-CERDIP datasheet.pdf
FUSE MIDI 32V CLEARHSNG HD 200A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf