Souriau Connection Technology CL1F4100
CL1F4100 picture photo
Mfg. Part Number
CL1F4100
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS INLINE FMALE
Datasheet Download
CL1F4100.pdf
Availability of CL1F4100
QUANTITY
CL1F4100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CL1F4100
Internal Part NumberEIS-CL1F4100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesClipper
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert4-1
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder Cup
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeTwist Latch
OrientationKeyed
Shell Material, FinishThermoplastic
Ingress ProtectionIP40
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL1F4100
Related LinksCL1F, CL1F4100 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
CL1F4100 Details Description
Related parts for CL1F4100
CONN HEADER VH TOP 9POS 3.96MM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.034" .145" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X5R 0201 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 9.45"L X 6.3"W datasheet.pdf
MINIFIT TPA RA HDR /PEG 2POS datasheet.pdf
119 W 25FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NPO 0805 datasheet.pdf