Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21A105KOFNNNF
CL21A105KOFNNNF picture photo
Mfg. Part Number
CL21A105KOFNNNF
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
CL21A105KOFNNNF.pdf
Availability of CL21A105KOFNNNF
QUANTITY
CL21A105KOFNNNF Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21A105KOFNNNF
Internal Part NumberEIS-CL21A105KOFNNNF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21A105KOFNNNF
Related LinksCL21A10, CL21A105KOFNNNF Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21A105KOFNNNF Details Description
Related parts for CL21A105KOFNNNF
IC REG LDO 4.9V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC BUFF HEX OPEN DRAIN 14TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf