FFF EM17715000J0G
EM17715000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EM17715000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB PLUGGABLE PLUG
Datasheet Download
EM17715000J0G.pdf
Availability of EM17715000J0G
QUANTITY
EM17715000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EM17715000J0G
Internal Part NumberEIS-EM17715000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEM
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Positions Per Level17
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry45°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EM17715000J0G
Related LinksEM1771, EM17715000J0G Datasheet, FFF Distributor
EM17715000J0G Details Description
Related parts for EM17715000J0G
FILTER POWER ARRAY MULTI LINE 6A datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SDIP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
DSUB RCPT 8W8 SOLDER CUP T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
SPLIT CORE FLAT CABLE 25.4MM datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET W/POUCH 6PC datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf