Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21A475KACLRNC
CL21A475KACLRNC picture photo
Mfg. Part Number
CL21A475KACLRNC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
CL21A475KACLRNC.pdf
Availability of CL21A475KACLRNC
QUANTITY
CL21A475KACLRNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21A475KACLRNC
Internal Part NumberEIS-CL21A475KACLRNC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21A475KACLRNC
Related LinksCL21A47, CL21A475KACLRNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21A475KACLRNC Details Description
Related parts for CL21A475KACLRNC
RES SMD 97.6KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 14MM 0.98" datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 24MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.05% 1/2W 2010 datasheet.pdf