Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21B102JCANNNC
CL21B102JCANNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL21B102JCANNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
CL21B102JCANNNC.pdf
Availability of CL21B102JCANNNC
QUANTITY
CL21B102JCANNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21B102JCANNNC
Internal Part NumberEIS-CL21B102JCANNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21B102JCANNNC
Related LinksCL21B10, CL21B102JCANNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21B102JCANNNC Details Description
Related parts for CL21B102JCANNNC
TVS DIODE 20VWM 34.02VC SMA datasheet.pdf
UPS 3000VA 2400W 8OUT TOWER datasheet.pdf
RES 31 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
PANEL SWING 15.13X13.0" datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.3UH 1.62A 100 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf