Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21B102KECSFNC
CL21B102KECSFNC picture photo
Mfg. Part Number
CL21B102KECSFNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
CL21B102KECSFNC.pdf
Availability of CL21B102KECSFNC
QUANTITY
CL21B102KECSFNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21B102KECSFNC
Internal Part NumberEIS-CL21B102KECSFNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21B102KECSFNC
Related LinksCL21B10, CL21B102KECSFNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21B102KECSFNC Details Description
Related parts for CL21B102KECSFNC
SHELF FIXED 18X17.8X1.7" BLACK datasheet.pdf
TERM SGL LVL GROUND PE WM BEIGE datasheet.pdf
DIN RAIL 58.42MMX17.78MM SLOTTED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 PG29 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 980MA 248 MOHM datasheet.pdf
CRIMP TOOL SYF-001T-P0.6 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf