Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21B474KBFNFNE
CL21B474KBFNFNE picture photo
Mfg. Part Number
CL21B474KBFNFNE
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
CL21B474KBFNFNE.pdf
Availability of CL21B474KBFNFNE
QUANTITY
CL21B474KBFNFNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21B474KBFNFNE
Internal Part NumberEIS-CL21B474KBFNFNE
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21B474KBFNFNE
Related LinksCL21B47, CL21B474KBFNFNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21B474KBFNFNE Details Description
Related parts for CL21B474KBFNFNE
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 180MA 2.2 OHM datasheet.pdf
FINE SPACER datasheet.pdf
CONN HOUSING 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 800MA 83 MOHM datasheet.pdf