Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21C271JB61PNC
CL21C271JB61PNC picture photo
Mfg. Part Number
CL21C271JB61PNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
CL21C271JB61PNC.pdf
Availability of CL21C271JB61PNC
QUANTITY
CL21C271JB61PNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21C271JB61PNC
Internal Part NumberEIS-CL21C271JB61PNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAuto Grade MLCC
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21C271JB61PNC
Related LinksCL21C27, CL21C271JB61PNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21C271JB61PNC Details Description
Related parts for CL21C271JB61PNC
RES SMD 464K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2.4GHZ SGL 8MSOP datasheet.pdf
BLOCK SPRING MOUNT FOR M12 PROX datasheet.pdf
CONN RCPT SKT 4POS SLD CUP STR datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5414BQ1 PHD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 2W SMBG datasheet.pdf
CHISEL LONG 60 DEGREE 1.78MM datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 14POS datasheet.pdf