Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21C271JB61PNC
CL21C271JB61PNC picture photo
Mfg. Part Number
CL21C271JB61PNC
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
CL21C271JB61PNC.pdf
Availability of CL21C271JB61PNC
QUANTITY
CL21C271JB61PNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21C271JB61PNC
Internal Part NumberEIS-CL21C271JB61PNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAuto Grade MLCC
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21C271JB61PNC
Related LinksCL21C27, CL21C271JB61PNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21C271JB61PNC Details Description
Related parts for CL21C271JB61PNC
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 7.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf