Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31B102KGFNNNF
CL31B102KGFNNNF picture photo
Mfg. Part Number
CL31B102KGFNNNF
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
CL31B102KGFNNNF.pdf
Availability of CL31B102KGFNNNF
QUANTITY
CL31B102KGFNNNF Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31B102KGFNNNF
Internal Part NumberEIS-CL31B102KGFNNNF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31B102KGFNNNF
Related LinksCL31B10, CL31B102KGFNNNF Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31B102KGFNNNF Details Description
Related parts for CL31B102KGFNNNF
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC 2420 datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 104POS INLINE SKT datasheet.pdf
CENTERLINE SELF-ALIGNING CONNECT datasheet.pdf
IC DSC 64KB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 500W datasheet.pdf