Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31B105KBHSFNE
CL31B105KBHSFNE picture photo
Mfg. Part Number
CL31B105KBHSFNE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CL31B105KBHSFNE.pdf
Availability of CL31B105KBHSFNE
QUANTITY
CL31B105KBHSFNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31B105KBHSFNE
Internal Part NumberEIS-CL31B105KBHSFNE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31B105KBHSFNE
Related LinksCL31B10, CL31B105KBHSFNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31B105KBHSFNE Details Description
Related parts for CL31B105KBHSFNE
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 32 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf