Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31B473KBCNNNL
CL31B473KBCNNNL picture photo
Mfg. Part Number
CL31B473KBCNNNL
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CL31B473KBCNNNL.pdf
Availability of CL31B473KBCNNNL
QUANTITY
CL31B473KBCNNNL Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31B473KBCNNNL
Internal Part NumberEIS-CL31B473KBCNNNL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31B473KBCNNNL
Related LinksCL31B47, CL31B473KBCNNNL Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31B473KBCNNNL Details Description
Related parts for CL31B473KBCNNNL
RES SMD 147K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT CORD 3POS MALE MINI datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA datasheet.pdf
IC CTRLR SERIAL VID 40-TQFN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
METRAL PWR 1MX4R PF datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SCR 1000V 135A TO-94 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf