Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL42B102KJFNNNE
CL42B102KJFNNNE picture photo
Mfg. Part Number
CL42B102KJFNNNE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
CL42B102KJFNNNE.pdf
Availability of CL42B102KJFNNNE
QUANTITY
CL42B102KJFNNNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CL42B102KJFNNNE
Internal Part NumberEIS-CL42B102KJFNNNE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL42B102KJFNNNE
Related LinksCL42B10, CL42B102KJFNNNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL42B102KJFNNNE Details Description
Related parts for CL42B102KJFNNNE
TERM RING INSUL 12-10AWG #1/4 datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR34B/AE34M/APR34B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
IC DIODE MODULE BOD 0.7A 4200V datasheet.pdf
RF ANT GPS ACTIVE PATCH MOD datasheet.pdf
RES 383 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LIGHT COATING REMOVAL DISC 8" datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf