| Internal Part Number | EIS-CL4490-1000-PRO-SP | |
| Other Related Documents | Selection Guide | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units | |
| Series | Connexlink™ | |
| Function | Transceiver, FHSS | |
| Modulation or Protocol | FHSS, FSK | |
| Frequency | 902MHz ~ 928MHz | |
| Applications | General Purpose | |
| Interface | RS-232, RS-422/485 | |
| Sensitivity | -99dBm | |
| Power - Output | 1000mW | |
| Data Rate (Max) | 76.8 kbps | |
| Features | 450m Range | |
| Voltage - Supply | 7 V ~ 28 V | |