| Internal Part Number | EIS-CL4490-200-05 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | Selection Guide | |
| PCN Obsolescence/ EOL | RAMP 900MHz 2.4GHz EOL 12/Nov/2015 | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units | |
| Series | Connexlink™ | |
| Function | Transceiver | |
| Modulation or Protocol | FHSS, FSK | |
| Frequency | 902MHz ~ 928MHz | |
| Applications | General Purpose | |
| Interface | USB | |
| Sensitivity | -99dBm | |
| Power - Output | 200mW | |
| Data Rate (Max) | 115.2kbps | |
| Features | USB Interface | |
| Voltage - Supply | 5V | |