| Internal Part Number | EIS-CLC1007IST5MTR | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Assembly Site 07/Jul/2014 | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Amplifier Type | Voltage Feedback | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Output Type | Rail-to-Rail | |
| Slew Rate | 220 V/µs | |
| Gain Bandwidth Product | 250MHz | |
| -3db Bandwidth | 85MHz | |
| Current - Input Bias | 1.3µA | |
| Voltage - Input Offset | 500µV | |
| Current - Supply | 2.6mA | |
| Current - Output / Channel | 100mA | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 12.6 V, ±1.35 V ~ 6.3 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |