TDK Corporation CLF10040T-1R5N-D
CLF10040T-1R5N-D picture photo
Mfg. Part Number
CLF10040T-1R5N-D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 5.8A 7.1 MOHM
Datasheet Download
CLF10040T-1R5N-D.pdf
Availability of CLF10040T-1R5N-D
QUANTITY
CLF10040T-1R5N-D Order Process
Ship out your order
Specifications of CLF10040T-1R5N-D
Internal Part NumberEIS-CLF10040T-1R5N-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, CLF-D
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating5.8A
Current - Saturation10.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.23 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLF10040T-1R5N-D
Related LinksCLF10040, CLF10040T-1R5N-D Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLF10040T-1R5N-D Details Description
Related parts for CLF10040T-1R5N-D
PROPORT AC 5A CB 9POS D-SUB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
AM8475-D106 STOP SCREW PL datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 60POS TH/RA REVERSE datasheet.pdf