Vishay/BCcomponents MCA12060D3920BP500
MCA12060D3920BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D3920BP500
Brief Description
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D3920BP500.pdf
Availability of MCA12060D3920BP500
QUANTITY
MCA12060D3920BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D3920BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D3920BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D3920BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D3920BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D3920BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D3920BP500
LCD TFT 15.0" 1024X768 XGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 30A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS 1500PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf