TDK Corporation CLF10040T-2R2N-D
CLF10040T-2R2N-D picture photo
Mfg. Part Number
CLF10040T-2R2N-D
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 5A 9.7 MOHM SMD
Datasheet Download
CLF10040T-2R2N-D.pdf
Availability of CLF10040T-2R2N-D
QUANTITY
CLF10040T-2R2N-D Order Process
Ship out your order
Specifications of CLF10040T-2R2N-D
Internal Part NumberEIS-CLF10040T-2R2N-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, CLF-D
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±30%
Current Rating5A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12.61 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLF10040T-2R2N-D
Related LinksCLF10040, CLF10040T-2R2N-D Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLF10040T-2R2N-D Details Description
Related parts for CLF10040T-2R2N-D
BACKSHELL DB50 GREY PLASTIC datasheet.pdf
LED 5MM RTANG HI EFF ORANGE PCMT datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 12POS GOLD PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMC datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 250KSPS BIP 48-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE 2.36MM 3ROWS 15CIRC datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 8POS datasheet.pdf
CONN FFC TOP 26POS 0.5MM SMD R/A datasheet.pdf