TDK Corporation CLF12555T-1R0N-H
CLF12555T-1R0N-H picture photo
Mfg. Part Number
CLF12555T-1R0N-H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 7.3A 6.4 MOHM SMD
Datasheet Download
CLF12555T-1R0N-H.pdf
Availability of CLF12555T-1R0N-H
QUANTITY
CLF12555T-1R0N-H Order Process
Ship out your order
Specifications of CLF12555T-1R0N-H
Internal Part NumberEIS-CLF12555T-1R0N-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCLF-H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating7.3A
Current - Saturation20A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.4 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)