TDK Corporation CLF7045T-471M
CLF7045T-471M picture photo
Mfg. Part Number
CLF7045T-471M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 370MA 1.42 OHM
Datasheet Download
CLF7045T-471M.pdf
Availability of CLF7045T-471M
QUANTITY
CLF7045T-471M Order Process
Ship out your order
Specifications of CLF7045T-471M
Internal Part NumberEIS-CLF7045T-471M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCLF
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating370mA
Current - Saturation430mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.704 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLF7045T-471M
Related LinksCLF704, CLF7045T-471M Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLF7045T-471M Details Description
Related parts for CLF7045T-471M
RES SMD 270 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES 27 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf