TE Connectivity Potter & Brumfield Relays CLH-41-20120
CLH-41-20120 picture photo
Mfg. Part Number
CLH-41-20120
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIME DELAY DPDT 10A 12VDC
Datasheet Download
CLH-41-20120.pdf
Availability of CLH-41-20120
QUANTITY
CLH-41-20120 Order Process
Ship out your order
Specifications of CLH-41-20120
Internal Part NumberEIS-CLH-41-20120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model9-1393137-5.pdf
Standard Package6
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesCL
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time1.2 Sec ~ 120 Sec
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage10A @ 277VAC
Voltage - Supply12VDC