TDK Corporation CLLD11X7R1A474M
CLLD11X7R1A474M picture photo
Mfg. Part Number
CLLD11X7R1A474M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
CLLD11X7R1A474M.pdf
Availability of CLLD11X7R1A474M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CLLD11X7R1A474M Order Process
Ship out your order
Specifications of CLLD11X7R1A474M
Internal Part NumberEIS-CLLD11X7R1A474M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCLL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLLD11X7R1A474M
Related LinksCLLD11X, CLLD11X7R1A474M Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLLD11X7R1A474M Details Description
Related parts for CLLD11X7R1A474M
CAP FILM 0.22UF 2% 50VDC 2416 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 22 6.10" datasheet.pdf
WIRING BRIDGE 6POS 17.5MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.525" 5MM 3LD datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 50W DO5 datasheet.pdf