TDK Corporation CLLE1AX7R0J474M050AC
CLLE1AX7R0J474M050AC picture photo
Mfg. Part Number
CLLE1AX7R0J474M050AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0805
Datasheet Download
CLLE1AX7R0J474M050AC.pdf
Availability of CLLE1AX7R0J474M050AC
QUANTITY
CLLE1AX7R0J474M050AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLLE1AX7R0J474M050AC
Internal Part NumberEIS-CLLE1AX7R0J474M050AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
CLL Series Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCLL Series Low Inductance MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCLL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLLE1AX7R0J474M050AC
Related LinksCLLE1AX7R0, CLLE1AX7R0J474M050AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLLE1AX7R0J474M050AC Details Description
Related parts for CLLE1AX7R0J474M050AC
CABLE ASSY MDR 36POS M-M 6FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SSR GN3 3-PHASE 25A 180-280VAC datasheet.pdf
ADAPTER 256-BGA TO PGA datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
OSC 150MHZ SMD datasheet.pdf