TDK Corporation CLLE1AX7S0G105M050AC
CLLE1AX7S0G105M050AC picture photo
Mfg. Part Number
CLLE1AX7S0G105M050AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 4V X7S 0805
Datasheet Download
CLLE1AX7S0G105M050AC.pdf
Availability of CLLE1AX7S0G105M050AC
QUANTITY
CLLE1AX7S0G105M050AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLLE1AX7S0G105M050AC
Internal Part NumberEIS-CLLE1AX7S0G105M050AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
CLL Series Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCLL Series Low Inductance MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCLL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLLE1AX7S0G105M050AC
Related LinksCLLE1AX7S0, CLLE1AX7S0G105M050AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLLE1AX7S0G105M050AC Details Description
Related parts for CLLE1AX7S0G105M050AC
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET R/A 5R0W 30POS SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU 2K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 450V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 10V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 20V 2917 datasheet.pdf