Sumida Corporation CLQ61NP-271MC
CLQ61NP-271MC picture photo
Mfg. Part Number
CLQ61NP-271MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 90MA 6.5 MOHM
Datasheet Download
CLQ61NP-271MC.pdf
Availability of CLQ61NP-271MC
QUANTITY
CLQ61NP-271MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLQ61NP-271MC
Internal Part NumberEIS-CLQ61NP-271MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCLQ61
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating90mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test-
Mounting Type-
Package / Case-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLQ61NP-271MC
Related LinksCLQ61N, CLQ61NP-271MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CLQ61NP-271MC Details Description
Related parts for CLQ61NP-271MC
CONN CBL RPSMA MALE-N1 MALE 1FT datasheet.pdf
ICL 22 OHM 20% 4A 16MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT GP 3SIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-220F-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
IC AMP LOG CONV 32LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CST-100 II HOUSING 5 POS, PINK datasheet.pdf