Sumida Corporation CLQ61NP-5R6NC
CLQ61NP-5R6NC picture photo
Mfg. Part Number
CLQ61NP-5R6NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 850MA 190 MOHM
Datasheet Download
CLQ61NP-5R6NC.pdf
Availability of CLQ61NP-5R6NC
QUANTITY
CLQ61NP-5R6NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLQ61NP-5R6NC
Internal Part NumberEIS-CLQ61NP-5R6NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCLQ61
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±30%
Current Rating850mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test-
Mounting Type-
Package / Case-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLQ61NP-5R6NC
Related LinksCLQ61N, CLQ61NP-5R6NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CLQ61NP-5R6NC Details Description
Related parts for CLQ61NP-5R6NC
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 63A 1600V PWS-D datasheet.pdf
HEADER 8POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMB datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 5POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 187MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf