Lumex, Inc. CLS-PC11A125S00R
CLS-PC11A125S00R picture photo
Mfg. Part Number
CLS-PC11A125S00R
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V
Datasheet Download
CLS-PC11A125S00R.pdf
Availability of CLS-PC11A125S00R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CLS-PC11A125S00R Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS-PC11A125S00R
Internal Part NumberEIS-CLS-PC11A125S00R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesCLS
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS-PC11A125S00R
Related LinksCLS-PC11, CLS-PC11A125S00R Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
CLS-PC11A125S00R Details Description
Related parts for CLS-PC11A125S00R
IC REG LDO 5V 80MA SC82AB datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO263AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-12VO datasheet.pdf
TOWER SYSTEM KIT K60N512 KEIL datasheet.pdf
SW MINI 1NC 1NO SPDT SNAP 240V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 501MA 800 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 430MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 7A HLD datasheet.pdf