Lumex, Inc. CLS-PC11A125S00R
CLS-PC11A125S00R picture photo
Mfg. Part Number
CLS-PC11A125S00R
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V
Datasheet Download
CLS-PC11A125S00R.pdf
Availability of CLS-PC11A125S00R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CLS-PC11A125S00R Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS-PC11A125S00R
Internal Part NumberEIS-CLS-PC11A125S00R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesCLS
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS-PC11A125S00R
Related LinksCLS-PC11, CLS-PC11A125S00R Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
CLS-PC11A125S00R Details Description
Related parts for CLS-PC11A125S00R
FERRITE TUBULAR BEAD 13.72MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO15 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
SW SPDT 3A 80GF LEFT/A PCB 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf