Lumex, Inc. CLS-RR11A125500R
CLS-RR11A125500R picture photo
Mfg. Part Number
CLS-RR11A125500R
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Datasheet Download
CLS-RR11A125500R.pdf
Availability of CLS-RR11A125500R
QUANTITY
CLS-RR11A125500R Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS-RR11A125500R
Internal Part NumberEIS-CLS-RR11A125500R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package400
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.40mm x 13.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS-RR11A125500R
Related LinksCLS-RR11, CLS-RR11A125500R Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
CLS-RR11A125500R Details Description
Related parts for CLS-RR11A125500R
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 100A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12.4A 8ULTRASO datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 387V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf