Nichicon UWT0G330MCR1GB
UWT0G330MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT0G330MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
UWT0G330MCR1GB.pdf
Availability of UWT0G330MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT0G330MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT0G330MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWT0G330MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT0G330MCR1GB
Related LinksUWT0G33, UWT0G330MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT0G330MCR1GB Details Description
Related parts for UWT0G330MCR1GB
HEATSHRINK KIT 6" 5/16"-1" 82PC datasheet.pdf
RELAY TELECOM SPDT 1A 12V datasheet.pdf
DIE SET CONN RG59/62 BELDEN 8281 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf