Linear LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF
LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 10BIT VOUT TSOT23-8
Datasheet Download
LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF.pdf
Availability of LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF
QUANTITY
LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC263x 12-, 10-, and 8-Bit VOUT DAC Family
Featured ProductVoltage Output DACs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time3.8µs
Number of Bits10
Data InterfaceI²C
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Number of Outputs and Type1 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF
Related LinksLTC2631ITS8, LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF Details Description
Related parts for LTC2631ITS8-LZ10#TRMPBF
CONN AUDIO JACK 2.5MM STEREO SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .050-.057 30AU datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 16BIT BUS TXRX 48-SSOP datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 1000' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS .100 30AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf