Lumex, Inc. CLS-TC11A12251B
CLS-TC11A12251B picture photo
Mfg. Part Number
CLS-TC11A12251B
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPST 30A 12V
Datasheet Download
CLS-TC11A12251B.pdf
Availability of CLS-TC11A12251B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CLS-TC11A12251B Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS-TC11A12251B
Internal Part NumberEIS-CLS-TC11A12251B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesCLS
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating30A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeFlatted
Actuator Length-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.20mm Dia
Bushing ThreadM12 x 0.75
Ingress Protection-
Features-
Actuator Material-
Electrical Life-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS-TC11A12251B
Related LinksCLS-TC1, CLS-TC11A12251B Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
CLS-TC11A12251B Details Description
Related parts for CLS-TC11A12251B
MOSFET 2P-CH 30V 7A 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 622V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
RES CERM WW 5W 5 OHM 5% VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 40.85VC P600 datasheet.pdf
RES 135 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 1725MM datasheet.pdf